top of page

|Gizli Kameralar ve Tehlikeleri

|Gizli Kamera Nedir? 

 

Gizli kamera (Casus Kamera), genellikle 1 mm 'den daha küçük lens çapına sahip ve herhangi bir yere gizlenerek,  insanları bilgisi dışında görüntülerini kaydetmek için kullanılan fotoğraf veya video kayıt cihazlarıdır. "Gizli kamera", genellikle kişiler kaydedildiğinin farkında olmadığı ve genellikle bilgi ve rızalarının olmadığı zamanlarda yaygın olarak kullanılır. "Casus kamera", genellikle, kişi kameranın varlığından haberdar olsaydı kaydedilmeye itiraz edeceği zamanlarda kullanılır. Buna karşılık, "güvenlik kameraları", görünür olan ve/veya varlığına dair bir uyarı bildirimi ile birlikte gelen kameraları ifade eder. Gizli kameralar güvenlik kamerası olarak kullanılacağı gibi aynı zamanda, genelde bilgi hırsızlığı, tehdit, şantaj, casusluk amacıyla da kullanılabilir.

"Gizli Kameralar" veya "Casus Kameralar" önceleri bir video kayıt cihazına bağlı olarak çalışırlardı ama günümüzde teknoloji oldukça ilerlemiş olduğundan kendi içine kayıt yapan bütünleşik sistemlere dönüştü. Günümüz teknolojisinde artık MicroSD kartlar içine saatlerce ve hatta günlerce kayıt yapmak mümkün oluyor. Hatta günümüzde wi-fi teknolojisini ve interneti kullanarak kayıtlara dünyanın herhangi bir noktasından ulaşmak tüm görüntüleri seyretmek veya çoğaltmak mümkün.   

NB66011.jpg
HC08828.jpg

|Gizli Kameralar Nerelerde Bulunur? 

 

"Gizli Kameralar" veya "Casus Kameralar", genellikle oda içerisinde bulunan ve yeterli büyüklüğe sahip objelerin içine rahatlıkla gizlenebilir. "Gizli Kameralar" veya "Casus Kameralar" uzun süreli kayıt yapabilmesi için tercihen elektrik bağlantısı olan, ev veya ofis ortamında bulunan televizyon, klima, duvar saati, elektronik resim çerçevesi,  duman detektörü, hareket detektörleri, yapay bitkiler, müzik sistemi, lamba, masa saati, printer, çift yönlü ayna gibi yaygın kullanılan bir çok objenin içine yerleştirilebilir. Genellikle bu cihazlar yerleştirirken yerleştirilecek cihazın bulunduğu ortamda uygulaması zor olduğundan objenin içine dışarda uygulama yapıldıktan sonra ofiste veya evde bulunan diğer cihazla yer değiştirilir.

Batarya ile çalışan tipleri de mevcuttur. Batarya ile çalışan tipleri genellikle şapka, kravat, kemer, yaka iğnesi, gömlek veya palto düğmesi, gözlük, tükenmez kalem, broş  gibi üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin veya nesnelerin içine de yerleştirilebilir. Bu tip kameralar genellikle ticari casusluk amacı ile kullanılır.

|Gizli Kameralar Tehlikeli mi? 

 

"Gizli Kameralar" veya "Casus Kameralar", ev gözetleme veya dadı gözetleme amacıyla kullanılacağı gibi casusluk veya şantaj amaçlı da kullanılabilir. Teknolojinin gelişmesi, cihazların düşük üretim maliyetlerinin olması, kolay ulaşılabilir olması bu tip cihazların kullanımını arttırmış, sırf eğlence olsun diye bile kullanan kişileri oldukça çoğalmıştır. Kullanıma bağlı olarak büyük risk taşıyan cihazlar maalesef özel hayatımıza çok kolaylıkla girebildiğinden kişisel hayatımızın güvenliği ve mahremiyeti için oldukça büyük tehlikedir. Elbette çocuğumuzun güvenliği veya yaşlılarımızın güvenliği çok önemlidir, bu noktada gizli kameraların kullanımı çok ince bir çizgi üzerinde bulunmaktadır. Gizli kameraların kullanımı kişisel gizlilik sorunlarına yol açabilir ve kullanımın gerçekleştiğinde şikayete bağlı yargısal anlamda dikkate alınması gereken yasal bir husus olabilir.

ROXD31113.jpg
wega.jpg

|Casus Kameralar Nasıl Tespit Edilir? 

 

"Gizli Kameralar" veya "Casus Kameralar" çok küçük ve gizli olduklarından dolayı tespiti oldukça güçtür. Gözle görülmesi neredeyse imkansız olan gizli kameraları tespit edebilmek için bir takım teknik cihazlar bulunmaktadır. Bu teknik cihazların çalışma prensibi gözlemlediğiniz ortama yüksek lümenli led ile ışık göndermek kameranın lensinden geri döne yansımayı tespit etmek üzerine kuruludur. Yüksek ışık lensten yansıma yaparak geri yansır ve cihazın gözlem deliğinden bu geri yansıyan ışığın yeri tespit edilir. Kamera çalış sın veya çalışmasın tespiti mümkündür, tespit cihazı optik ve görsel şekilde çalıştığı için gizli kameranın çalışması veya çalışmaması bir şeyi değiştirmeyecektir.
 

NB36310.jpg
bottom of page