top of page

|DOĞRUSAL OLMAYAN DETEKTÖR NEDİR? NLJD

Doğrusal olmayan detektörler ( NLJD ) gizli dinleme cihazları , çeşitli elektronik aletleri ve yarı iletkenlerden oluşan vericileri arama ve tespiti için tasarlanmış profesyonel böcek tespit ve böcek arama cihazlarıdır.

NLJD donanımların çalışma prensibi bir alanda yüksek bir radyo frekans enerji emisyonu prensibine dayanmaktadır. Detektörlerin, tespit edilen nesnelerin yankı sinyallerinin analizini yapabilmesi ve alınması için belirlenmiş hassas bir alıcısı vardır ayrıca detektörler kullanıcı kişinin veya operatörün rahatlığı için, sesli ve grafikli kullanıcı arayüzü ile tasarlanmıştır. 

Modele bağlı olarak , doğrusal olmayan detektörler herhangi bir çalışma modunda olan hemen her elektronik cihazı tespit yeteneğine sahiptir. Tespit edilecek cihazların bekleme konumunda olması veya çalışması gerekmemektedir. Aranan cihazlar her tip mini dinleme cihazı (böcek) telsiz veya kapalı devre mikrofon sistemleri, mikrofon amplifikatörleri, ses kayıt cihazları, kablolu veya kablosuz gizli kameralar gibi risk oluşturabilecek cihazlardır. Bu cihazlar bir çok yerde (duvarlar , zemin, tavan , mobilya , vb ) bulunabilir. Bilgi hırsızlığı ve özel hayata müdahalenin yanı sıra, elçilik ve diğer diplomatik ve siyasi ortamlardaki bilgilerin çalınmasını engelleme konusunda doğrusal olmayan detektörler, karşı casusluk ve tespit için en başarılı ve alternatifsiz olarak kullanılmaktadır.

nr2000.jpg
LornetStar24S.jpg Kopyası

NLJD'ler elektronik devrelerin yanı sıra bir çok güvenlik durumlarında ve büyük kitleler içeren olaylar sırasında silah ve buna benzer patlayıcı devresi gibi düzeneklerin ortaya çıkarılması konusunda da polis tarafından kullanılmaktadır. 

Detektörler farklı kuruluşlarda gizli dinleme cihazları güvenli yer sağlamak için kullanılır. Doğrusal olmayan detektörleri cep telefonu tespiti için kullanılmasından tutun da bir çok elektronik ekipman tespiti için, birden fazla amaca hizmet eder ve uygulama sahası geniş bir yelpazede olabilir. NLJD geniş arama işlemleri için malzeme veya yüzey türüne göre ön koşuludur - zemin detektörleri toprakta nesne algılama için tercih edilirken , uygun bir frekans ayarlı taşınabilir detektörler kapalı alanlarda ahşap mobilya veya duvar içi arama daha başarılı olabilir. 

Bir arama ortamı farklı (örneğin, beton duvarlar) için NLJD ekipman doğru frekans ayarı önemini ihmal edilmemelidir. İlginç bir gerçek olarak , 1970'lerde Amerikalılar Moskova'daki Amerikan Büyük elçiliğinin bina sütunlarında bazı teller tespit etti. Binanın inşaatı sırasında döşenen bu teller ve elektronik ekipmanın yeri NLJD olmadan tespit edilmesi mümkün değildi. 

ÇALIŞMA PRENSİBİ

 

NLJD taşınabilir bir sistem olup üzerinde frekans değerlerine uygun olarak tasarlanmış bir anten sistemini barındırmaktadır. Bu anten, sinyal gönderen verici ve bu sinyali alan iki antenin 2. ve 3. harmonik frekanslarının dönüşü analiz etme sistemine dayanmaktadır. 

Verici tarafından yayılan mono harmonik sinyal doğrusal olmayan elemanlar yardımı ile poly harmonik sinyale dönüştürülerek tekrar gönderilir. Sinyal seviyesi cihaz üzerindeki kontrol ünitesi ile ayarlanabilir. Yeniden yayılan 2. ve 3. harmonik sinyalleri antenler tarafından tekrar alınarak cihaz üzerinde işlenir ve analiz edilir. Alınan ve analiz edilen sinyaller kontrol ünitesi tarafından analiz edilerek ışıklı gösterge üzerinde 2. harmonik kırmızı ve 3. harmonik yeşil olarak gösterilir. 

Aynı zamanda oluşturulan sinyal ses dönüştürülerek sesli olarak hoparlörden veya kulaktan verilir bu şekilde kullanan kişiyi sonuca yöneltir.

 

NLJD.jpg
bottom of page